TOPlist
jak správně vybrat stativ

Jak správně vybrat stativ


    Je zcela zřejmé, že pokud chcete zlepšit technickou kvalitu svých fotografií či videozáznamů a mít možnost fotografovat či natáčet i v podmínkách, kde je málo světla, musíte si zakoupit kvalitní a vhodný fotografický či video stativ. Platí, že správně vybraným a používaným stativem zlepšíte kvalitu obvykle mnohem více, než investováním peněz do dražšího fotoaparátu nebo videokamery. Stativ není pouze příslušenství, je to prostě nutnost. Pokud zamýšlíte nákup stativu doporučujeme Vám nejdříve se seznámit se základními parametry stativů, což můžete například na našich internetových stránkách www.giottos.cz v sekci „Specifikace“ – „Stativy obecně“. Určitě také uděláte dobře, když si stativ ještě před jeho vlastní koupí vyzkoušíte i se svým fotoaparátem. Námi nabízené stativy Giottos Vám jistě rádi a kvalitně předvedou naši autorizovaní prodejci – seznam v sekci „Obchod“ – „Seznam partnerů“. Pokud si Vaší volbou nejste zcela jisti, neváhejte se taktéž obrátit na naše autorizované prodejce nebo jiné specializované obchody, nebo přímo na naše pracovníky, tzn. na e-mail giottos@fototrade.cz. Další možností, kde si stativ můžete vyzkoušet v praxi jsou specializované výstavy fotografické techniky, ze kterých můžeme vřele doporučit např. DIGIFORUM – více informací na www.digiforum.cz nebo naší prezentační akci „PROFI DAY“ – více informací na www.fototrade.cz. Obě tyto specializované výstavy se konají dvakrát do roka, vždy na jaře a na podzim.

    Cena - platí, že za značku a kvalitu se platí. Mezi uznávané značky v našem oboru patří Cullmann, Giottos, Gitzo, Manfrotto, Slik a Velbon. K těm levnějším na našem trhu patří stativy Camlink, Fomei, Hama, Unomat a Vanguard. Hlavní rozdíl v ceně je dán použitými materiály a kvalitou zpracování jednotlivých dílů. Karbonové stativy jsou průměrně třikrát dražší než ty z hliníkových slitin a vyplatí se nejen profesionálům. Stativ je investicí do budoucna, často na celý život, proto je dobré vybírat si ho s rozmyslem. Vyberte si tedy takový stativ, který bude nejlépe sloužit účelu, pro který ho chcete využívat. Životnost stativu je totiž delší, než životnost digitálního fotoaparátu, proto doporučujeme při nákupu stativu příliš nešetřit. Nebojte se dobré investice, zajisté se Vám již mnohokrát v životě vyplatila. Pokud se této zásady budete držet, tak určitě ušetříte, pokud nechcete mít doma tři tripody, přičemž budete používat pouze jeden, tzn. ten nejlepší, který jste koupili jako poslední. Tato situace se určitě nedá nazvat jako šetření. Pokud ale budete vlastnit dva nebo tří různé stativy / tripody různých velikostí a váhy s různými hlavami a k tomu třeba monopod / a tyto všechny budete používat v praxi dle konkrétní potřeby, pak jste při nákupu určitě uvažovali správně.

    Účel využití je nejdůležitějším parametrem při rozhodování o tom, který stativ si pořídit. Důležité je uvědomit si v jakých situacích a v jakém fotografickém prostředí budete stativ používat. Zda se zaměřujete na cestování, sportovní či portrétní fotografii nebo fotografujete v ateliéru, zda budete stativ používat při makrofotografii či mikrofotografii. Lepší je také koupit stativ, který má systém vyklápění noh volný, zcela nezávislý na středové tyči, čímž lze dosáhnout libovolného úhlu rozevření noh. Důležité je také zvážit, zda hodláte v budoucnu pořizovat další foto techniku a jak bude váš stativ schopen udržet stávající i nové vybavení. Důležitým kritériem je také kompromis mezi vahou, nosností a použitým materiálem.

    Výběr stativové hlavy je stejně důležitý jako výběr samotného stativu. Mnoho uživatelů preferuje klasické kulové hlavy díky velmi snadné ovladatelnosti. Doporučujeme zvolit hlavu s rychloupínacími destičkami, neboť šroubování zdržuje. Destičky i upínací mechanismus stojí o něco navíc, ale je zapotřebí je koupit hned na začátku. Pokud to neuděláte, nezbude nic jiného, než se smířit se šroubováním. Velkou výhodou kulových hlav jsou malé rozměry. Stativ se s nimi snadno zavěsí třeba na batoh. Je to jednoznačná volba pro cestovatele. U lepších modelů lze speciálním šroubem nastavit i snadnost jemnosti chodu. Pokud se chcete zabývat makrofotografií, uvažujte o hlavě vysunovatelné po kolejnici, která vám umožní ideální přiblížení a odsouvání od fotografovaného předmětu. Toto bývá s kulovou hlavou velmi obtížné. Třícestné hlavy s ovládacími pákami jsou příjemné pro nastavování výřezu. Na cestách však zabírají hodně prostoru. Jsou vhodné spíše pro práci ve studiu. Pro natáčení videa se hodí spíše 3D video hlava, nebo 2D video hlava, která se liší pouze absencí šroubu umožňujícím otočit kameru či fotoaparát o 90°. Další důležité vlastností stativové hlavy také jsou jemný chod, dále pak způsob uchycení destičky k hlavě a způsob uchycení hlavy ke stativu, včetně jejich zabezpečení, tj. pojistky proti nechtěnému uvolnění destičky či hlavy. Kvalitní stativy a hlavy jsou běžně vybaveny vodováhou.

    Čiré filtry, označované též jako protektory, jsou (v ideálním případě) zcela průhledné, a technicky tak vlastně žádnými filtry nejsou. Smyslem jejich použití je ochrana přední čočky objektivu. V některých prostředích (zejména vlhkých či prašných) je užitečnost takového filtru evidentní, o vhodnosti jeho stálého používání se ve fotografické komunitě vede debata. UV filtry: Rozptýlené ultrafialové záření v atmosféře způsobuje že se dálky jeví jako namodralé. Tento jev se umocňuje se stoupající nadmořskou výškou. Použitím UV filtru je tento jev výrazně potlačen. UV fitry jsou pro svoji výbornou propustnost, minimální zkreslování a více než přijatelnou cenu často používán spíše než pro svůj účel pro mechanickou ochranu předního členu objektivu.

Závěrem je ještě nutné konstatovat, že pro pořízení krásných a technicky dokonalých fotografií se musíte se svým stativem a hlavou perfektně sžít a naučit se je dobře ovládat a znát. Pak už Vás budou čekat jenom skvělé fotografické výsledky.